Pytania i odpowiedzi

Na czym polega akcja Adoptuj Pszczołę?

Adoptuj Pszczołę to prowadzona od sześciu lat akcja społeczna Greenpeace, dzięki której tysiące osób angażują się w pomaganie pszczołom a Polska staje się coraz bardziej przyjazna zapylaczom. Dzięki wirtualnym „adopcjom” na stronie adoptujpszczole.pl każdy ma szansę pomóc pszczołom miodnym i dziko żyjącym.
W ciągu 5 lat akcji udało się postawić w 16 miastach Polski sto hoteli dla owadów zapylających, stworzyć w Warszawie ogród społecznościowy dla pszczół i ludzi, odbudować pszczelą populację w Przyczynie Dolnej, w której jednej nocy zginęło kilka milionów pszczół, uruchomić Wielki Spis Zapylaczy, czyli nowatorskie badania naukowe, które pozwalają nam dowiedzieć się, jak żyje się pszczołom w Polsce i jak możemy im jeszcze skuteczniej pomóc, stworzyć i skonsultować Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających.
Tegoroczna, szósta edycja Adoptuj Pszczołę, ma na celu kontynuowanie działań, które sprawią, że Polska będzie krajem prawdziwie przyjaznym pszczołom, w tym m.in. szerzenie i wdrażanie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających, wzmacnianie rozwoju rolnictwa wolnego od niebezpiecznych dla pszczół pestycydów oraz kontynuacja badań nad owadami zapylającymi. Chcemy też ułatwić pszczelarzom i rolnikom wzajemne informowanie się o planowanych działaniach, by mogli zminimalizować ryzyko zatruć pszczół pestycydami.
Adoptuj Pszczołę to największy projekt crowdfundingowy w Polsce pod względem liczby uczestników.

Na co zostaną przeznaczone pieniądze zebrane podczas akcji Adoptuj Pszczołę 6?

Adoptując pszczoły, działasz na rzecz dobrej i skutecznej ochrony zapylaczy! Kilka miesięcy temu minister rolnictwa podjął złe dla pszczół decyzje i dopuścił stosowanie zakazanych w całej UE szkodliwych dla pszczół pestycydów. Przez to w przyszłym roku pola rzepaku staną się dla zapylaczy toksyczną pułapką. Nasz kraj w wyniku tych decyzji przestał być jednym z liderów pszczelej ochrony w Europie. Dlatego teraz jak nigdy wcześniej potrzebujemy wspólnego zaangażowania na rzecz pszczół. To dzięki Tobie i innym adoptującym będziemy poszerzać krąg środowisk i instytucji wdrażających Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających, kontynuować badania roślin miododajnych pod kątem zagrożenia pszczół szkodliwymi neonikotynoidami, wspierać powstawanie przestrzeni przyjaznych pszczołom.
W tym roku mamy też nowy plan - chcemy pomóc pszczelarzom i rolnikom, ułatwić im wzajemne informowanie się o planowanych działaniach, by mogli unikać katastrof ekologicznych takich jak tegoroczne zatrucie pszczół pestycydami w Bożympolu. Im więcej pszczelich adopcji, tym większa szansa na to, że zrobimy razem coś naprawdę dużego, co będzie dobrze służyć rolnikom i pszczelarzom, a przez to - nam wszystkim!

Co to znaczy, że mogę „adoptować pszczołę”?

„Adoptowanie pszczoły” polega na pomocy pszczołom poprzez przekazanie Greenpeace określonej kwoty, która pozwoli na prowadzenie działań na rzecz Polski przyjaznej pszczołom. Adopcja może być jednorazowa lub regularna. Osoby, które adoptują co najmniej 25 pszczół lub zdecydują się na adopcję regularną to Pszczeli Bohaterowie - po zakończenie akcji otrzymają imienny certyfikat potwierdzający ten fakt. Dodatkowo, osoby, które zdecydują się na adopcję regularną, a ich adopcja odnowi się, otrzymają Pakiet Pszczelego Bohatera.

Co to jest Pakiet Pszczelego Bohatera?

Dla osób, które zdecydują się na regularną adopcję i comiesięczne przekazywanie darowizny na rzecz akcji Adoptuj Pszczołę, przygotowaliśmy Pakiety Pszczelego Bohatera, którymi chcemy podziękować za szczególne zaangażowanie w ochronę pszczół. Po zakończeniu akcji Pakiety otrzymają osoby, który wybrały adopcję regularną, a ich druga transakcja odnowi się. W skład Pakietu wchodzą:

  1. Koszulka “Chronię pszczoły”
    Każda osoba, która zdecyduje się na adopcję regularną to Pszczeli Bohater! Dlatego w pakiecie znajdzie się koszulka z ekologicznej bawełny, którą każdy Pszczeli Bohater / Pszczela Bohaterka może z dumą nosić, by pokazywać światu, że działanie na rzecz ochrony pszczół jest super!
  2. Pszczeli kalendarz na rok 2019
    W pakiecie znajdzie się ścienny kalendarz z ciekawostkami na temat owadów zapylających. Każda karta kalendarza zdobiona jest przez piękne zdjęcia pszczół.
  3. Certyfikat Pszczelego Bohatera / Bohaterki
    Otrzymasz specjalny imienny certyfikat potwierdzający, że jesteś Pszczelą Bohaterką / Pszczelim Bohaterem. Będziesz mieć możliwość pobrania certyfikatu w wersji elektronicznej lub zamówienia go w wersji drukowanej.

Na co były przeznaczone pieniądze w poprzednich edycjach akcji Adoptuj Pszczołę?

Tegoroczna odsłona Adoptuj Pszczołę to już piąta edycja akcji na rzecz ochrony pszczół miodnych i dziko żyjących w Polsce. Od sześciu lat wspólnie z tysiącami osób z całej Polski działamy, by pszczołom w Polsce żyło się coraz lepiej. Wszystkie środki zebrane podczas Adoptuj Pszczołę wydawane są na działania związane z ochroną zapylaczy.

Dotychczas dzięki akcji w całym kraju stanęło 100 hoteli dla dzikich owadów zapylających, a do szkół w całej Polsce trafiły scenariusze lekcji o tym, jak ważne są dla nas pszczoły. Odbudowaliśmy też pszczelą populację w Przyczynie Dolnej, gdzie w ciągu jednej nocy, w wyniku zatrucia pestycydem, zginęło kilka milionów pszczół. By zmiana na lepsze była trwała, nie ograniczyliśmy się do sprowadzenia nowych rodzin pszczelich do pasiek! W Przyczynie i całej gminie Wschowa przeprowadziliśmy liczne działania edukacyjne skierowane do rolników i mieszkańców gminy, posadziliśmy krzewy i drzewa miododajne, stworzyliśmy edukacyjną łąkę kwietną. Dzięki tym działaniom Przyczyna Dolna i gmina Wschowa stały się naprawdę przyjazne zapylaczom, a rodziny pszczele, które trafiły do pasiek dzięki tysiącom osób biorących udział w akcji Adoptuj Pszczołę mają mnóstwo pokarmu i naprawdę dobre warunki życia.

Dzięki Adoptuj Pszczołę przeprowadziliśmy też Wielki Spis Zapylaczy, czyli projekty badawcze nad pszczołami w Polsce, prowadzone we współpracy z naukowcami z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Częścią Wielkiego Spisu Zapylaczy jest Społeczny Monitoring Pszczół prowadzony w modelu nauki obywatelskiej - w badaniu wzięło dotychczas udział ponad 4000 osób z całej Polski! Akcja pozwoliła też na przekazanie pszczelarzom z Bieszczad elektrycznych pastuchów, które pozwolą zabezpieczyć pasieki przed niepożądaną obecnością niedźwiedzi.
Opracowaliśmy też Narodową Strategią Ochrony Owadów Zapylających, kompleksowy, przygotowany przez uznanych naukowców plan działań, którego celem jest Polska przyjazna pszczołom. Dzięki akcji Adoptuj Pszczołę Strategia nie tylko powstała, ale również została szeroko skonsultowana społecznie. Podsumowania działań z poprzednich edycji znajdziesz na adoptujpszczole.pl/jubileusz.

Dlaczego musimy chronić pszczoły?

Pszczołom zawdzięczamy bardzo dużo! Dzięki ich niestrudzonej, darmowej pracy na nasze talerze trafia co trzecia łyżka pokarmu, a aż trzy czwarte tego, co jemy, jest w pewnej mierze zależne od pracy pszczół. Niestety, od jakiegoś czasu pszczołom wiedzie się coraz gorzej, w dużej mierze przez działalność człowieka. Dlatego musimy je chronić!

W Polsce to właśnie pszczoły miodne i pszczoły dziko żyjące są głównymi owadami zapylającymi. Gdyby z jakiegoś powodu zniknęły, około jedna trzecia roślin uprawnych musiałaby być zapylana w inny sposób (np. ręcznie), w przeciwnym razie spadek wydajności produkcji roślinnej sięgnąłby nawet 75%. Oznaczałoby to nie tylko, że nasza dieta stałaby się bardzo monotonna, ale przede wszystkim droga.

Zniknięcie pszczół wiązałoby się ze znacznym wzrostem cen. W samej Europie roczna wartość zapylania to około 22 miliardy euro. Dzięki przygotowanemu w ramach Adoptuj Pszczołę raportowi Greenpeace „Nie tylko miód” wiemy, że wartość pracy pszczół dla polskiego rolnictwa przekracza 4,1 mld zł rocznie! Nawet hodowla zwierząt i produktów odzwierzęcych jest zależna od pracy pszczół, które zapylają wiele roślin uprawianych na pasze. Oprócz roślin uprawnych, także ogromna większość dziko rosnących roślin (około 90%) wymaga udziału owadów w procesie zapylania.

Bez pszczół świat stałby się szary i monotonny, odżywialibyśmy się zbożami (są wiatropylne), algami, grzybami. Pszczela apokalipsa zmieniłaby nasze życie nie do poznania.

Co to są dzikie zapylacze?

Wszyscy wiemy: zapylają pszczoły! Ale hodowane przez pszczelarzy pszczoły miodne stanowią tylko niewielką część wszystkich owadów zapylających. Te, które nie są hodowane, to właśnie dzikie zapylacze.
W Polsce żyje 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych, z czego większość to pszczoły samotnice. One również mają bardzo ważny udział w zapylaniu roślin, a często są bardziej wydajnymi zapylaczami niż pszczoły miodne. Są od nich mniejsze i mniej „wybredne”, przez co oblatują większą liczbę roślin, również takich, do których nektaru pszczoły miodne nie potrafią się dostać.
Do dzikich pszczołowatych zaliczają się m.in. lubiane przez wszystkich włochate trzmiele, żyjące w pustych łodygach roślin murarki, kopiące podziemne gniazda lepiarki, czy porobnice, które najlepiej czują się w pionowych ścianach wąwozów i glinianych domów i wiele, wiele innych. W zapylaniu pomagają także motyle, osy, muchówki i chrząszcze.

Dziko żyjące owady zapylające nie produkują miodu i nie mają swoich opiekunów – pszczelarzy, przez co dużo trudniej śledzić to, jak sobie radzą w zmieniających się szybko warunkach. Wiemy, że tak samo jak w wypadku pszczół miodnych, jest ich coraz mniej. Ponad 220 gatunków pszczół samotnic znajduje się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Dlatego tak ważne jest prowadzenie regularnych badań na ich temat.

Czy proces przelewania pieniędzy jest bezpieczny?

Tak, korzystamy z systemów PayU i PayPal, które zapewniają najwyższy stopień bezpieczeństwa płatności online.

Dlaczego płatności można dokonać tylko w systemie PayU i PayPal?

PayU i PayPal to jedne z największych i najbardziej zaufanych operatorów płatności internetowych, z których usług z powodzeniem korzystają miliony osób. PayU i PayPal zapewniają bardzo wysoki standard bezpieczeństwa transakcji, a jednocześnie obsługują płatności elektroniczne większości banków i kart płatniczych w Polsce. Zarówno PayU i PayPal zapewniają możliwość płatności kartą, dzięki czemu adoptować pszczoły mogą również osoby, które nie chcą / nie mogą dokonać płatności online bezpośrednio ze swojego banku. Ponadto PayU i PayPal udostępniają mechanizm dokonywania adopcji regularnie, co miesiąc, bez konieczności podejmowania dodatkowych działań.

Co to znaczy, że mogę dokonać adopcji regularnej?

Wszystkim osobom chcącym adoptować pszczoły udostępniamy mechanizm umożliwiający automatyczną, comiesięczną darowiznę na rzecz akcji Adoptuj Pszczołę. Taka adopcja jest równie prosta, jak adopcja jednorazowa - wystarczy, że za pomocą bezpiecznego systemu płatności PayU lub PayPal podasz numer swojej karty kredytowej lub płatniczej i określisz wysokość wsparcia. System będzie automatycznie co miesiąc pobierał z Twojej karty lub konta PayPal wskazaną kwotę. PayU i PayPal to doświadczeni i bezpieczni operatorzy płatności internetowych. W każdej chwili możesz też zmienić wysokość wsparcia lub je zawiesić, jeśli w danym momencie nie będziesz w stanie wpłacić określonej kwoty. Greenpeace jest niezależną organizacją, która nie przyjmuje pieniędzy z grantów publicznych, od firm ani rządów, dlatego tak ważne jest regularne wsparcie osób takich jak Ty. Dzięki niemu będziemy mogli lepiej i bardziej strategicznie działać na rzecz pszczół i dzikich zapylaczy.

Czy mogę dokonać płatności kartą kredytową?

Tak, system PayU jak i PayPal, które obsługują płatności w ramach akcji Adoptuj Pszczołę, oferują możliwość dokonania transakcji kartami VISA lub MasterCard.

Dlaczego nie mogę dokonać płatności przez sms?

Niestety w chwili obecnej system płatności sms premium jest często blokowany przez operatorów lub samych właścicieli telefonów już w momencie podpisywania umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Dodatkowo też, system płatności sms premium jest zwyczajnie bardzo drogi. Zależy nam, by jak największa część środków przekazanych w ramach „adopcji” została wykorzystana na pomoc pszczołom a nie na opłacenie prowizji operatora płatności.

Czy mogę dokonać adopcji regularnej, jeśli nie mam karty płatniczej?

Tak, choć mechanizm regularnej adopcji wymaga podania numeru karty płatniczej (kredytowej lub debetowej) w systemie PayU, to w systemie PayPal wystarczy, że zasilisz swoje konto w dowolny sposób dostępny na tej platformie. Niestety w tej chwili nie ma możliwości adopcji regularnej za pomocą przelewów bankowych.