Twórz z nami Polskę przyjazną pszczołom!

Hurra! Udało się osiągnąć cel. Dziękujemy! Adoptowaliście142196pszczół!!!
C​hociaż akcja "Adoptuj Pszczołę" w tym roku już się zakończyła, nadal możesz wspierać nasze działania dla pszczół.
‹ Powrót

Pytania i odpowiedzi

 • 1 Na czym polega akcja „Adoptuj pszczołę”?
 • „Adoptuj pszczołę” to prowadzona od pięciu lat akcja społeczna Greenpeace, dzięki której tysiące osób z całej Polski angażują się w pomaganie pszczołom a Polska staje się krajem coraz bardziej przyjaznym zapylaczom. Dzięki wirtualnym „adopcjom” na stronie adoptujpszczole.pl każdy ma szansę pomóc pszczołom miodnym i dziko żyjącym.

  Dotychczas dzięki akcji udało się postawić w 16 miastach Polski sto hoteli dla owadów zapylających, stworzyć w Warszawie ogród społecznościowy dla pszczół i ludzi, odbudować pszczelą populację w Przyczynie Dolnej, w której jednej nocy zginęło kilka milionów pszczół, uruchomić Wielki Spis Zapylaczy, czyli nowatorskie badania naukowe, które pozwalają nam dowiedzieć się, jak żyje się pszczołom w Polsce i jak możemy im jeszcze skuteczniej pomóc.

  Tegoroczna, piąta edycja „Adoptuj pszczołę”, ma na celu kontynuowanie działań, które sprawią, że Polska będzie krajem prawdziwie przyjaznym pszczołom, w tym m.in. powstanie Narodowej Strategii Owadów Zapylających, wzmacnianie rozwoju rolnictwa wolnego od niebezpiecznych dla pszczół pestycydów oraz kontynuacja badań naukowych nad owadami zapylającymi. „Adoptuj pszczołę” to największy projekt crowdfundingowy w Polsce pod względem liczby uczestników.

 • 2 Na co zostaną przeznaczone pieniądze zebrane podczas akcji "Adoptuj pszczołę 5”?
 • Piąta, jubileuszowa, edycja akcji „Adoptuj pszczołę” jest naturalną kontynuacją dotychczasowych działań. Wraz z tysiącami adoptujących mamy szansę uczynić Polskę przykładem dla całego świata, jak można skutecznie dbać o pszczoły. Środki zebrane podczas akcji „Adoptuj pszczołę 5” pozwolą na działania mające zmienić Polskę w kraj prawdziwie przyjazny pszczołom: wolny od toksycznych dla pszczół pestycydów wykorzystywanych w rolnictwie konwencjonalnym, pełny kwietnych łąk, w którym pszczoły są odpowiednio chronione przepisami, a ich stan jest regularnie monitorowany. Kluczowym efektem Adoptuj Pszczołę ma być powstanie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających - dokumentu, który będzie spójną wizją długofalowych celów i działań na rzecz tych owadów w ujęciu wielosektorowym. Stworzony w ten sposób kompleksowy system ochrony owadów zapylających może stać się modelowym przykładem ich ochrony w całej Unii Europejskiej oraz punktem odniesienia dla instytucji i obywateli naszego kraju. Dokument powstanie we współpracy organizacji pozarządowych, instytucji, świata nauki, pszczelarzy, a także obywateli, którzy będą mogli wziąć udział w specjalnych debatach. Podobne strategie są już realizowane m.in. w Irlandii, Wielkiej Brytanii i Norwegii. Przygotowując strategię będziemy prowadzić konsultacje merytoryczne i prawne dotychczasowych przepisów i regulacji, analizy podobnych dokumentów wprowadzonych w UE, by zainspirować się najlepszymi praktykami z innych państw oraz przeanalizujemy badania naukowe nad pszczołami z Polski i świata. O patronat i współpracę przy powstawaniu strategii poprosimy także ekspertów z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Środowiska.

  Dzięki “Adoptuj pszczołę” będziemy mogli również kontynuować Wielki Spis Zapylaczy - nowatorskie badania naukowe nad pszczołami miodnymi i dziko żyjącymi.

 • 3 Co to znaczy, że mogę „adoptować pszczołę”?
 • „Adoptowanie pszczoły” polega na pomocy pszczołom poprzez przekazanie Greenpeace określonej kwoty, która pozwoli na prowadzenie działań na rzecz Polski Przyjaznej Pszczołom. Adopcja może być jednorazowa lub regularna. Osoby, które adoptują co najmniej 25 pszczół lub zdecydują się na adopcję regularną to Pszczeli Bohaterowie - po zakończenie akcji otrzymają imienny certyfikat potwierdzający ten fakt. Dodatkowo, osoby, które zdecydują się na adopcję regularną, a ich adopcja odnowi się, otrzymają Pakiet Pszczelego Bohatera.

 • 4 Co to jest Pakiet Pszczelego Bohatera?
 • Dla osób, które zdecydowały się na regularną adopcję i comiesięczne przekazywanie darowizny podczas akcji „Adoptuj pszczołę”, przygotowaliśmy Pakiety Pszczelego Bohatera, którymi chcemy podziękować za szczególne zaangażowanie w ochronę pszczół. Po zakończeniu akcji Pakiety otrzymały osoby, który wybrały adopcję regularną, a ich druga transakcja odnowiła się. W skład Pakietu wchodzą:

  1. Kupon rabatowy -50% na powieść „Rój”

   Zostając Pszczelim Bohaterem/Bohaterką, otrzymasz w podziękowaniu kupon rabatowy 50% na powieść “Rój” Laline Paull, który będzie można zrealizować w sklepie Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

   Jest to pięknie napisana i niezwykła książka, która z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie, nie tylko dlatego, że jej bohaterami są – tak, to nie pomyłka – pszczoły… Świat widziany okiem pszczoły potrafi być fascynujący… Śmiała i oryginalna opowieść, która obnaża nasze zbrodnie przeciwko środowisku i pozwala poznać złożony pszczeli świat od wewnątrz. Czytając ostatnie strony w ogródku, złapałam się na tym, że obserwuję prawdziwą pszczołę z mieszanką podziwu, ciekawości i współczucia… Każda książka, która zmienia nasz sposób postrzegania świata, bez wątpienia zasługuje na to, żeby odnieść sukces.

   -- „Sunday Times”

   Książki dla Pszczelich Bohaterów przekazało Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

  2. Koszulka Pszczelego Bohatera / Bohaterki

   Każda osoba,która zdecyduje się na adopcję regularną to Pszczeli Bohater! Dlatego w pakiecie znajdzie się koszulka z ekologicznej bawełny, którą każdy Pszczeli Bohater / Pszczela Bohaterka może z dumą nosić i pokazywać światu, że pomaganie pszczołom jest super!

  3. Pszczeli kalendarz na rok 2018

   W pakiecie znajdzie się ścienny kalendarz, który sprawi, że nigdy nie zapomnisz, kiedy wysiać lawendę a kiedy ustawić na balkonie hotel dla dzikich zapylaczy! Każda karta kalendarza to piękne zdjęcie pszczoły z informacją, co w danym miesiącu możesz zrobić, by pomagać pszczołom przez cały rok!

  4. Certyfikat Pszczelego Bohatera

   Otrzymasz specjalny imienny certyfikat potwierdzający, że jesteś Pszczelą Bohaterką / Pszczelim Bohaterem. Będziesz mieć możliwość pobrania certyfikatu w wersji elektronicznej lub zamówienia go w wersji drukowanej.

 • 5 Na co były przeznaczone pieniądze w poprzednich edycjach akcji „Adoptuj pszczołę”?
 • Tegoroczna odsłona „Adoptuj pszczołę” to już piąta edycja akcji na rzecz ochrony pszczół miodnych i dziko żyjących w Polsce. Od pięciu lat wspólnie z tysiącami osób z całej Polski działamy, by pszczołom w Polsce żyło się coraz lepiej. Wszystkie środki zebrane podczas „Adoptuj pszczołę” wydawane są na działania związane z ochroną zapylaczy.

  Dotychczas dzięki akcji w całym kraju stanęło 100 hoteli dla dzikich owadów zapylających, a do szkół w całej Polsce trafiły scenariusze lekcji o tym, jak ważne są dla nas pszczoły. Odbudowaliśmy też pszczelą populację w Przyczynie Dolnej, gdzie w ciągu jednej nocy, w wyniku zatrucia pestycydem, zginęło kilka milionów pszczół. By zmiana na lepsze była trwała, nie ograniczyliśmy się do sprowadzenia nowych rodzin pszczelich do pasiek! W Przyczynie i całej gminie Wschowa przeprowadziliśmy liczne działania edukacyjne skierowane do rolników i mieszkańców gminy, posadziliśmy krzewy i drzewa miododajne, stworzyliśmy edukacyjną łąkę kwietną. Dzięki tym działaniom Przyczyna Dolna i gmina Wschowa stały się naprawdę przyjazne zapylaczom, a rodziny pszczele, które trafiły do pasiek dzięki tysiącom osób biorących udział w akcji „Adoptuj pszczołę” mają mnóstwo pokarmu i naprawdę dobre warunki życia.

  Dzięki „Adoptuj pszczołę”prowadzimy też Wielki Spis Zapylaczy, czyli projekty badawcze nad pszczołami w Polsce, wykorzystujące m.in. nowatorski model nauki obywatelskiej. Dotychczas w Polsce bardzo brakowało badań nad pszczołami, w szczególności tymi dziko żyjącymi. Wielki Spis Zapylaczy to zmienia. Dzięki niemu zdobywamy wiedzę, która jest niezbędna, by skutecznie te owady chronić. Częścią Wielkiego Spisu Zapylaczy jest Społeczny Monitoring Pszczół prowadzony w modelu nauki obywatelskiej - w badaniu wzięło dotychczas udział ponad 4000 osób z całej Polski! W lecie tego roku ogłosiliśmy też prace nad Narodową Strategią Ochrony Owadów Zapylających, która będzie mogła powstać dzięki środkom zebranym w tegorocznej odsłonie akcji.

 • 6 Dlaczego musimy chronić pszczoły?
 • Pszczołom zawdzięczamy bardzo dużo! Dzięki ich niestrudzonej, darmowej pracy na nasze talerze trafia co trzecia łyżka pokarmu, a aż trzy czwarte tego, co jemy, jest w pewnej mierze zależne od pracy pszczół. Niestety, od jakiegoś czasu pszczołom wiedzie się coraz gorzej, w dużej mierze przez działalność człowieka. Dlatego musimy je chronić!

  W Polsce to właśnie pszczoły miodne i pszczoły dziko żyjące są głównymi owadami zapylającymi. Gdyby z jakiegoś powodu zniknęły, około jedna trzecia roślin uprawnych musiałaby być zapylana w inny sposób (np. ręcznie), w przeciwnym razie spadek wydajności produkcji roślinnej sięgnąłby nawet 75%. Oznaczałoby to nie tylko, że nasza dieta stałaby się bardzo monotonna, ale przede wszystkim droga.

  Zniknięcie pszczół wiązałoby się ze znacznym wzrostem cen. W samej Europie roczna wartość zapylania to około 22 miliardy euro. Dzięki przygotowanemu w ramach Adoptuj Pszczołę raportowi Greenpeace „Nie tylko miód” wiemy, że wartość pracy pszczół dla polskiego rolnictwa przekracza 4,1 mld zł rocznie! Nawet hodowla zwierząt i produktów odzwierzęcych jest zależna od pracy pszczół, które zapylają wiele roślin uprawianych na pasze. Oprócz roślin uprawnych, także ogromna większość dziko rosnących roślin (około 90%) wymaga udziału owadów w procesie zapylania.

  Bez pszczół świat stałby się szary i monotonny, odżywialibyśmy się zbożami (są wiatropylne), algami, grzybami. Pszczela apokalipsa zmieniłaby nasze życie nie do poznania.

 • 7 Co to są dzikie zapylacze?
 • Wszyscy wiemy: zapylają pszczoły! Ale hodowane przez pszczelarzy pszczoły miodne stanowią tylko niewielką część wszystkich owadów zapylających. Te, które nie są hodowane, to właśnie dzikie zapylacze.

  W Polsce żyje 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych, z czego większość to pszczoły samotnice. One również mają bardzo ważny udział w zapylaniu roślin, a często są bardziej wydajnymi zapylaczami niż pszczoły miodne. Są od nich mniejsze i mniej „wybredne”, przez co oblatują większą liczbę roślin, również takich, do których nektaru pszczoły miodne nie potrafią się dostać.

  Do dzikich pszczołowatych zaliczają się m.in. lubiane przez wszystkich włochate trzmiele, żyjące w pustych łodygach roślin murarki, kopiące podziemne gniazda lepiarki, czy porobnice, które najlepiej czują się w pionowych ścianach wąwozów i glinianych domów i wiele, wiele innych. W zapylaniu pomagają także motyle, osy, muchówki i chrząszcze.

  Dziko żyjące owady zapylające nie produkują miodu i nie mają swoich opiekunów – pszczelarzy, przez co dużo trudniej śledzić to, jak sobie radzą w zmieniających się szybko warunkach. Wiemy, że tak samo jak w wypadku pszczół miodnych, jest ich coraz mniej. Ponad 220 gatunków pszczół samotnic znajduje się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Dlatego tak ważne jest prowadzenie regularnych badań na ich temat.

 • 8 Czy proces przelewania pieniędzy jest bezpieczny?
 • Tak, korzystamy z usługi systemy PayU, który zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa płatności online.

 • 9 Dlaczego płatności można dokonać tylko w systemie PayU?
 • PayU to jeden z największych w Polsce operatorów płatności internetowych, z którego usług z powodzeniem korzystamy już od wielu lat. PayU zapewnia bardzo wysoki standard bezpieczeństwa transakcji, a jednocześnie obsługuje płatności elektroniczne większości banków w Polsce. PayU zapewnia możliwość płatności kartą kredytową, dzięki czemu adoptować pszczoły mogą również osoby, które nie chcą / nie mogą dokonać płatności online bezpośrednio ze swojego banku. Ponadto PayU udostępnia mechanizm dokonywania adopcji regularnie, co miesiąc, bez konieczności podejmowania dodatkowych działań.

 • 10 Co to znaczy, że mogę dokonać adopcji regularnej?
 • W tym roku wszystkim osobom chcącym adoptować pszczoły udostępniamy nowy mechanizm, umożliwiający automatyczną, comiesięczną darowiznę na rzecz akcji „Adoptuj pszczołę”. Taka adopcja jest równie prosta, jak adopcja jednorazowa - wystarczy, że za pomocą bezpiecznego systemu płatności PayU podasz numer swojej karty kredytowej lub płatniczej i określisz wysokość wsparcia. System będzie automatycznie co miesiąc pobierał z Twojej karty wskazaną kwotę. PayU to doświadczony i bezpieczny operator płatności internetowych. W każdej chwili możesz też zmienić wysokość wsparcia lub je zawiesić, jeśli w danym momencie nie będziesz w stanie wpłacić określonej kwoty. Greenpeace jest niezależną organizacją, która nie przyjmuje pieniędzy z grantów publicznych, od firm ani rządów, dlatego tak ważne jest regularne wsparcie osób takich jak Ty. Dzięki niemu będziemy mogli lepiej i bardziej strategicznie działać na rzecz pszczół i dzikich zapylaczy.

 • 11 Czy mogę dokonać płatności kartą kredytową?
 • Tak, system PayU, który obsługuje płatności w ramach akcji "Adoptuj pszczołę", oferuje możliwość dokonania transakcji kartami VISA lub MasterCard.

 • 12 Dlaczego nie mogę dokonać płatności przez PayPal lub sms?
 • Niestety w chwili obecnej oba te systemy są po prostu za drogie. Zależy nam, by jak największa część środków przekazanych w ramach „adopcji” została wykorzystana na pomoc pszczołom a nie na opłacenie prowizji operatora płatności.

 • 13 Czy mogę dokonać adopcji regularnej, jeśli nie mam karty kredytowej?
 • Mechanizm regularnej adopcji wymaga podania numeru karty kredytowej. Obsługuje on również niektóre karty płatnicze. Niestety nie ma narazie możliwości adopcji regularnej za pomocą przelewów bankowych.

 • 14 Kto jest autorem zdjęć wykorzystywanych w akcji „Adoptuj pszczołę”?
 • Autorami większość fotografii pszczół na stronie adoptujpszczole.pl i materiałach online jest Danny Perez (dannyperezphotography.com) oraz Adam Kasprzak. Autorzy zdjęć wyrazili zgodę na wykorzystanie ich w kampanii.

Strona używa cookies w celach zbierania statystyk używania strony oraz zapamiętywania akcji użytkownika. Żadne dane nie mogą zostać użyte do identyfikacji.