Czas do końca akcji:

 • dni
 • godz.
 • min.
 • sek.

Adoptuj pszczoły i twórz z nami Polskę Przyjazną Pszczołom!

Udało się!
Adoptowaliście
119293 pszczół!
Cel: 100 000 pszczół


Dziękujemy, razem tworzymy Polskę Przyjazną Pszczołom!

Mimo, że akcja "Adoptuj pszczołę" się zakończyła, nadal możesz dołączyć i wesprzeć nasze działania na rzecz pszczół:

Wspieram! »
‹ Powrót

Pytania i odpowiedzi

 • 1 Na czym polega akcja „Adoptuj pszczołę”?
 • „Adoptuj pszczołę” to prowadzona od trzech lat akcja społeczna Greenpeace, dzięki której tysiące osób z całej Polski angażują się w pomaganie pszczołom a Polska staje się krajem coraz bardziej przyjaznym zapylaczom. Dzięki wirtualnym „adopcjom” na stronie adoptujpszczole.pl każdy ma szansę pomóc pszczołom miodnym i dziko żyjącym.

  Dotychczas dzięki akcji udało się postawić w 16 miastach Polski sto hoteli dla owadów zapylających, stworzyć w Warszawie ogród społecznościowy dla pszczół i ludzi, odbudować pszczelą populację w Przyczynie Dolnej, w której jednej nocy zginęło kilka milionów pszczół oraz uruchomić Wielki Spis Zapylaczy, czyli nowatorskie badania naukowe, które pozwalają nam dowiedzieć się, jak żyje się pszczołom w Polsce i jak możemy im jeszcze skuteczniej pomóc.

  Tegoroczna, czwarta edycja „Adoptuj pszczołę”, ma na celu wzmocnić działania służące rozwojowi rolnictwa wolnego od niebezpiecznych dla pszczół pestycydów oraz kontynuować badania naukowe nad owadami zapylającymi.

  „Adoptuj pszczołę” to największy projekt crowdfundingowy w Polsce pod względem liczby uczestników.

 • 2 Na co zostaną przeznaczone pieniądze zebrane podczas akcji "Adoptuj pszczołę 4”?
 • Czwarta edycja akcji „Adoptuj pszczołę” jest naturalną konsekwencją dotychczasowych działań. Wraz z tysiącami adoptujących mamy szansę uczynić Polskę przykładem dla całego świata, jak można skutecznie dbać o pszczoły. Środki zebrane podczas akcji „Adoptuj pszczołę 4” pozwolą na działania mające zmienić Polskę w kraj prawdziwie przyjazny pszczołom: wolny od toksycznych dla pszczół pestycydów wykorzystywanych w rolnictwie konwencjonalnym, pełny kwietnych łąk, w którym pszczoły są odpowiednio chronione przepisami, a ich stan jest regularnie monitorowany.

  Dzięki “Adoptuj pszczołę” będziemy mogli również kontynuować Wielki Spis Zapylaczy - nowatorskie badania naukowe nad pszczołami miodnymi i dziko żyjącymi.

 • 3 Co to znaczy, że mogę „adoptować pszczołę”?
 • „Adoptowanie pszczoły” polega na pomocy pszczołom poprzez przekazanie Greenpeace określonej kwoty, która pozwoli na prowadzenie działań na rzecz Polski Przyjaznej Pszczołom. Adopcja może być jednorazowa lub regularna. Osoby, które adoptują co najmniej 25 pszczół lub zdecydują się na adopcję regularną to Pszczeli Bohaterowie - na zakończenie akcji otrzymają imienny certyfikat potwierdzający ten fakt. Dodatkowo, osoby, które zdecydują się na adopcję regularną, otrzymają Pakiet Pszczelego Bohatera.

 • 4 Co to jest Pakiet Pszczelego Bohatera?
 • Dla osób, które zdecydują się na regularną adopcję i comiesięczne przekazywanie darowizny na rzecz akcji „Adoptuj pszczołę”, przygotowaliśmy Pakiety Pszczelego Bohatera, którymi chcemy podziękować za szczególne zaangażowanie w ochronę pszczół. W skład Pakietu wchodzą:

  1. Powieść „Historia pszczół”

   Zostając Pszczelim Bohaterem/Bohaterką, otrzymasz w podziękowaniu ebooka z międzynarodowym bestsellerem norweskiej autorki, Mai Lunde.

   „Historia pszczół” to trzy intrygujące opowieści, niezwykli bohaterowie, pszczoły i walka o przyszłość cywilizacji. Trzymająca w napięciu powieść, rozgrywana na trzech płaszczyznach czasowych: od XIX-wiecznej Anglii, przez współczesne Stany Zjednoczone, aż po wizję Chin bez pszczół w niedalekiej przyszłości. Spoiwem historii są… pszczoły.

   Książki dla Pszczelich Bohaterów przekazało Wydawnictwo Literackie.

  2. Certyfikat Pszczelego Bohatera:

   Otrzymasz specjalny certyfikat potwierdzający, że jesteś Pszczelą Bohaterką / Pszczelim Bohaterem. Będziesz mieć możliwość pobrania certyfikatu w wersji elektronicznej lub zamówienia go w wersji drukowanej.

  3. Wideo-instrukcja tworzenia pszczelich kosmetyków:

   Kurs tworzenia kosmetyków, dzięki któremu poznasz tajniki produkcji mydła z pszczelego wosku, nawilżającego kremu do twarzy z miodem i propolisem oraz kojącego balsamu do ciała z pyłkiem kwiatowym. Wszystkie użyte składniki będą pochodzenia naturalnego, całkowicie biodegradowalne i nieszkodliwe dla środowiska. Podczas produkcji cały Twój dom będzie pachniał miodem i kwiatami!

  4. Wideo-instrukcja budowy hoteli dla zapylaczy

   Podręcznik budowy domków dla dzikich zapylaczy, dzięki któremu w kilka minut nauczysz się budować 3 rodzaje hoteli dla owadów - od najprostszego, który można powiesić za oknem, po luksusową kwaterę dla naszych pszczelich przyjaciół, którą można postawić w ogródku.

 • 5 Na co były przeznaczone pieniądze w poprzednich edycjach akcji „Adoptuj pszczołę”?
 • Tegoroczna odsłona „Adoptuj pszczołę” to już czwarta edycja akcji na rzecz ochrony pszczół miodnych i dziko żyjących w Polsce. Od trzech lat wspólne z tysiącami osób z całej Polski działamy, by pszczołom w Polsce żyło się coraz lepiej. Wszystkie środki zebrane podczas „Adoptuj pszczołę” wydawane są na działania związane z ochroną zapylaczy.

  W ramach pierwszej edycji, w 2013 roku, w całym kraju stanęło 100 hoteli dla dzikich owadów zapylających, a do szkół w całej Polsce trafiły scenariusze lekcji o tym, jak ważne są dla nas pszczoły.

  W drugiej edycji odbudowaliśmy pszczelą populację w Przyczynie Dolnej, gdzie w ciągu jednej nocy, w wyniku zatrucia pestycydem, zginęło kilka milionów pszczół. By zmiana na lepsze była trwała, nie ograniczyliśmy się do sprowadzenia nowych rodzin pszczelich do pasiek! W Przyczynie i całej gminie Wschowa przeprowadziliśmy liczne działania edukacyjne skierowane do rolników i mieszkańców gminy, posadziliśmy krzewy i drzewa miododajne, stworzyliśmy edukacyjną łąkę kwietną. Dzięki tym działaniom Przyczyna Dolna i gmina Wschowa stały się naprawdę przyjazne zapylaczom, a rodziny pszczele, które trafiły do pasiek dzięki tysiącom osób biorących udział w akcji „Adoptuj pszczołę” mają mnóstwo pokarmu i naprawdę dobre warunki życia.

  W wyniku trzeciej edycji „Adoptuj pszczołę” rozpoczął się Wielki Spis Zapylaczy, czyli projekty badawcze nad pszczołami w Polsce, wykorzystujące m.in. nowatorski model nauki obywatelskiej. Dotychczas w Polsce bardzo brakowało badań nad pszczołami, w szczególności tymi dziko żyjącymi. Wielki Spis Zapylaczy to zmienia. Dzięki niemu uzyskamy wiedzę, która jest niezbędna, by skutecznie te owady chronić. Częścią Wielkiego Spisu Zapylaczy jest Społeczny Monitoring Pszczół prowadzony w modelu nauki obywatelskiej - w badaniu wzięło dotychczas udział ponad 3000 osób z całej Polski!

 • 6 Dlaczego musimy chronić pszczoły?
 • Pszczołom zawdzięczamy bardzo dużo! Dzięki ich niestrudzonej, darmowej pracy na nasze talerze trafia co trzecia łyżka pokarmu, a aż trzy czwarte tego, co jemy, jest w pewnej mierze zależne od pracy pszczół. Niestety, od jakiegoś czasu pszczołom wiedzie się coraz gorzej, w dużej mierze przez działalność człowieka. Dlatego musimy je chronić!

  W Polsce to właśnie pszczoły miodne i pszczoły dziko żyjące są głównymi owadami zapylającymi. Gdyby z jakiegoś powodu zniknęły, około jedna trzecia roślin uprawnych musiałaby być zapylana w inny sposób (np. ręcznie), w przeciwnym razie spadek wydajności produkcji roślinnej sięgnąłby nawet 75%. Oznaczałoby to nie tylko, że nasza dieta stałaby się bardzo monotonna, ale przede wszystkim droga.

  Zniknięcie pszczół wiązałoby się ze znacznym wzrostem cen. W samej Europie roczna wartość zapylania to około 22 miliardy euro. Dzięki przygotowanemu w ramach Adoptuj Pszczołę raportowi Greenpeace „Nie tylko miód” wiemy, że wartość pracy pszczół dla polskiego rolnictwa przekracza 4,1 mld zł rocznie! Nawet hodowla zwierząt i produktów odzwierzęcych jest zależna od pracy pszczół, które zapylają wiele roślin uprawianych na pasze. Oprócz roślin uprawnych, także ogromna większość dziko rosnących roślin (około 90%) wymaga udziału owadów w procesie zapylania.

  Bez pszczół świat stałby się szary i monotonny, odżywialibyśmy się zbożami (są wiatropylne), algami, grzybami. Pszczela apokalipsa zmieniłaby nasze życie nie do poznania.

 • 7 Co to są dzikie zapylacze?
 • Wszyscy wiemy: zapylają pszczoły! Ale hodowane przez pszczelarzy pszczoły miodne stanowią tylko niewielką część wszystkich owadów zapylających. Te, które nie są hodowane, to właśnie dzikie zapylacze.

  W Polsce żyje 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych, z czego większość to pszczoły samotnice. One również mają bardzo ważny udział w zapylaniu roślin, a często są bardziej wydajnymi zapylaczami niż pszczoły miodne. Są od nich mniejsze i mniej „wybredne”, przez co oblatują większą liczbę roślin, również takich, do których nektaru pszczoły miodne nie potrafią się dostać.

  Do dzikich pszczołowatych zaliczają się m.in. lubiane przez wszystkich włochate trzmiele, żyjące w pustych łodygach roślin murarki, kopiące podziemne gniazda lepiarki, czy porobnice, które najlepiej czują się w pionowych ścianach wąwozów i glinianych domów i wiele, wiele innych. W zapylaniu pomagają także motyle, osy, muchówki i chrząszcze.

  Dziko żyjące owady zapylające nie produkują miodu i nie mają swoich opiekunów – pszczelarzy, przez co dużo trudniej śledzić to, jak sobie radzą w zmieniających się szybko warunkach. Wiemy, że tak samo jak w wypadku pszczół miodnych, jest ich coraz mniej. Ponad 220 gatunków pszczół samotnic znajduje się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Dlatego tak ważne jest prowadzenie regularnych badań na ich temat.

 • 8 Czy proces przelewania pieniędzy jest bezpieczny?
 • Tak, korzystamy z usługi systemy PayU, który zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa płatności online.

 • 9 Dlaczego płatności można dokonać tylko w systemie PayU?
 • PayU to jeden z największych w Polsce operatorów płatności internetowych, z którego usług z powodzeniem korzystamy już od wielu lat. PayU zapewnia bardzo wysoki standard bezpieczeństwa transakcji, a jednocześnie obsługuje płatności elektroniczne większości banków w Polsce. PayU zapewnia możliwość płatności kartą kredytową, dzięki czemu adoptować pszczoły mogą również osoby, które nie chcą / nie mogą dokonać płatności online bezpośrednio ze swojego banku. Ponadto PayU udostępnia mechanizm dokonywania adopcji regularnie, co miesiąc, bez konieczności podejmowania dodatkowych działań.

 • 10 Co to znaczy, że mogę dokonać adopcji regularnej?
 • W tym roku wszystkim osobom chcącym adoptować pszczoły udostępniamy nowy mechanizm, umożliwiający automatyczną, comiesięczną darowiznę na rzecz akcji „Adoptuj pszczołę”. Taka adopcja jest równie prosta, jak adopcja jednorazowa - wystarczy, że za pomocą bezpiecznego systemu płatności PayU podasz numer swojej karty kredytowej lub płatniczej i określisz wysokość wsparcia. System będzie automatycznie co miesiąc pobierał z Twojej karty wskazaną kwotę. PayU to doświadczony i bezpieczny operator płatności internetowych. W każdej chwili możesz też zmienić wysokość wsparcia lub je zawiesić, jeśli w danym momencie nie będziesz w stanie wpłacić określonej kwoty. Greenpeace jest niezależną organizacją, która nie przyjmuje pieniędzy z grantów publicznych, od firm ani rządów, dlatego tak ważne jest regularne wsparcie osób takich jak Ty. Dzięki niemu będziemy mogli lepiej i bardziej strategicznie działać na rzecz pszczół i dzikich zapylaczy.

 • 11 Czy mogę dokonać płatności kartą kredytową?
 • Tak, system PayU, który obsługuje płatności w ramach akcji "Adoptuj pszczołę", oferuje możliwość dokonania transakcji kartami VISA lub MasterCard.

 • 12 Dlaczego nie mogę dokonać płatności przez PayPal lub sms?
 • Niestety w chwili obecnej oba te systemy są po prostu za drogie. Zależy nam, by jak największa część środków przekazanych w ramach „adopcji” została wykorzystana na pomoc pszczołom a nie na opłacenie prowizji operatora płatności.

 • 13 Czy mogę dokonać adopcji regularnej, jeśli nie mam karty kredytowej?
 • Mechanizm regularnej adopcji wymaga podania numeru karty kredytowej. Obsługuje on również niektóre karty płatnicze. Niestety nie ma na razie możliwości adopcji regularnej za pomocą przelewów bankowych.

 • 14 Kto jest autorem zdjęć wykorzystywanych w akcji „Adoptuj pszczołę”?
 • Autorami większość fotografii pszczół na stronie adoptujpszczole.pl i materiałach online jest Danny Perez (dannyperezphotography.com) oraz Adam Kasprzak. Autorzy zdjęć wyrazili zgodę na wykorzystanie ich w kampanii.

Strona używa cookies w celach zbierania statystyk używania strony oraz zapamiętywania akcji użytkownika. Żadne dane nie mogą zostać użyte do identyfikacji.

Rozumiem